İki Balık Türünde Dünya Lideri Olan Türkiye, Endonezya, Panama, Fildişi Sahili, Gambiya da Dahil Olmak Üzere 15 Ülkeye Yayılıyor

Türkiye, geçtiğimiz yıl balıkçılık sektöründe büyük bir başarıya imza attı. Ülkede gerçekleştirilen üretim ve avcılık faaliyetleri sonucunda yaklaşık 1 milyon ton balık elde edildi. Levrek ve çipura yetiştiriciliğinde dünya lideri olan Türkiye, aynı zamanda alabalık yetiştiriciliğinde ikinci sırayı almaktadır.

ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARI

Türk balıkçılarının faaliyetlerini uluslararası alana taşıyabilmeleri için yapılan çalışmalar kapsamında, 15 farklı ülke ile balıkçılık alanında işbirliği anlaşmaları imzalandı. KKTC, Fas, Ukrayna, Kongo Cumhuriyeti, Moritanya, Azerbaycan, Yemen, Fildişi Sahili, Gambiya, Gine Cumhuriyeti, Somali, Zambiya, Özbekistan, Venezuela ve Cezayir bu anlaşmaların yapıldığı ülkeler arasındadır.

YENİ PAZARLAR VE İHRACAT ARTIŞI

Türkiye’nin su ürünleri ihracatı geçen yıl 1,6 milyar doları aşarak önemli bir seviyeye ulaştı. İhracattaki artış trendi devam ederken, son beş yılda toplam ihracat tutarı 6 milyar 418 milyon 335 bin doları buldu. 2023 yılında en fazla ihracat yapılan ülke 323,3 milyon dolar ile Rusya oldu. Bu ülkeyi sırasıyla 172,4 milyon dolarla İtalya ve 154,8 milyon dolarla Birleşik Krallık takip etti.

GELECEĞE YÖNELİK DÜZENLEMELER

Balıkçılık sektörünün daha iyi şartlara kavuşması için 2024-2028 döneminde ticari amaçlı su ürünleri avcılığı için yeni düzenlemeler hazırlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir